ÇALIŞMALAR

Açıköğretim Sistemi Kalite Güvence Birimi

Kalite Elçileri Projesi

Açıköğretim Fakültesi Öğrenme Teknolojileri Araştırma Geliştirme (ÖTAG) Birimi tarafından, 2017 yılında “Kalite Elçileri” projesi başlatılmıştır. Proje yaklaşık 2500 gönüllü öğrenci tarafından gerçekleştirilmekte ve elçiler 3 farklı öğrenci grubundan oluşmaktadır. Bunlar Açıköğretim Sisteminde not ortalaması 2,5 ve üzeri olan öğrencilerimiz, e-Kampüs sistemini en çok kullanan öğrencilerimiz ve daha önce Kalite Elçisi olan (aktif/mezun) öğrencilerimizdir. Açıköğretim Sistemi içinde yer alan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde aktif kaydı bulunan gönüllü öğrenciler öğrenme malzemelerini kullanırken sahip oldukları deneyimleri, yaşadıkları sıkıntıları ve bu malzemelerin daha kaliteli olması adına önerilerini doğrudan ilgililere aktarmaktadır. Ayrıca isteyen öğrenciler, daha iyi öğrenebilmek ve diğerlerinin öğrenmesine katkıda bulunabilmek adına geliştirip kullandıkları kendi öğrenme malzemelerini de sistem içinde paylaşabilmektedir. Bu proje kapsamında gönüllü elçiler, https://ekampus.anadolu.edu.tr/ adresindeki ANADOLUM e-Kampüs sisteminde kendileri için açılan “Kalite Elçileri” sekmesine girerek üstlendikleri görevleri yürütmektedir.

Kalite Elçileri ilk etapta sadece e-Kampüs sistemi üzerinden malzeme puanlama ve hata bildiriminde bulunmuşlardır (Mart 2017).

Daha sonra etkileşimli içerik platformu https://elci-ekampus.anadolu.edu.tr/ yayına girmiştir (Temmuz 2017).

Bu noktadan hareketle, sonraki eğitim-öğretim yılında, Açıköğretim Sistemine kayıtlı tüm öğrenciler, almış olduğu derslere ait kendi malzemelerini (özet, çözümlü yaprak test ve sorularla öğrenelim malzemesi) üretebileceği platform eklenmiştir.

2016-2017 ve 2017-2018 Öğretim Yılı sonlarında en fazla katkı veren, en çok malzemeyi üreten kalite elçilerimiz tablet bilgisayar, Eskişehir ziyareti, mezuniyet programına katılım, ücretsiz e-sertifika programına kayıt ve mezun olduktan sonra da istedikleri dersleri görebilme gibi ödüller ile takdir edilmiştir.

2018-2019 Öğretim Yılı içinde kalite elçileriyle;
  • 2 haftada bir canlı ders ortamında görüşme,
  • Kalite elçileri sekmesi içinde tartışma forumu üzerinden görüşme,
  • Yeni Öğrenme Yönetim Sisteminin değerlendirilmesi,
  • Mobil uygulamaların değerlendirilmesi,
  • Kitap dönüt sistemi ile güz ve bahar dönemindeki tüm kitapların değerlendirilmesi yapılmış ve
  • 10 farklı ilde yüz yüze toplantılar düzenlenmiştir.

AÖF Öğrenme Teknolojileri Araştırma Geliştirme Biriminin (ÖTAG), kalite elçileriyle gerek yüz yüze gerekse internet üzerinden canlı olarak haftada bir, Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan kalite elçileriyle de yüz yüze toplantılar gerçekleştirilmekte ve sürecin daha verimli çalışmasına bu toplantıların katkı vermesi hedeflenmektedir.

Eskişehir AÖF, Kalite Elçileri il buluşması

Muğla AÖF, Kalite Elçileri il buluşması

Afyon, Gönüllü Kalite Elçileri Toplantısı

Antalya, Gönüllü Kalite Elçileri Toplantısı

Aydın, Gönüllü Kalite Elçileri Toplantısı

Balıkesir, Gönüllü Kalite Elçileri Toplantısı

Bursa, Gönüllü Kalite Elçileri Toplantısı

Muğla, Gönüllü Kalite Elçileri Toplantısı